Bugun...Sigara içenlerde kasık fıtığı daha çok görülüyor!

Uzmanı uyardı! Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor!

facebook-paylas
Tarih: 29-05-2024 22:28

Sigara içenlerde kasık fıtığı daha çok görülüyor!

Sonradan gelişen kasık fıtığının kas tabakasında veya karın duvarındaki zayıflıktan kaynaklandığını dile getiren uzmanlar, bunlar arasında doğum, kilo fazlalığı, kronik kabızlık, ağır egzersizler, obezite, yaşlanma, sedanter yaşam tarzı ve bazı bağ doku hastalıklarının yer aldığını söylüyor.

Hamilelik döneminin de kasık fıtığı riskini artırabildiğini kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Ayrıca, ağır işlerde ayakta uzun süre kalanlar ve sigara içenlerde de kasık fıtığı riski artabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, kasık fıtığı hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kasık fıtığı tek taraflı veya çift taraflı şişliğe neden olabiliyor

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, kasık fıtığının, kasık bölgesinde, tek taraflı veya çift taraflı şişlik, hassasiyet veya kabarıklık gibi belirtilere yol açabildiğini ifade ederek, “Bazen, kişi bölgede baskı hissi veya rahatlama hissi yaşar, bu da kasık fıtığı şüphesini uyandırabilir. İlerleyen durumlarda, bu şişlik testislere doğru yayılabilir ve bağırsaklarda sıkışırsa kabızlık atağı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca, kaslarda şişkinlik ve karın ağrıları da ortaya çıkabilir.” dedi.

Doğumsal ve sonradan gelişen olmak üzere iki şekilde ortaya çıkıyor

Kasık bölgesindeki kaslarda meydana gelen zayıflık, spermatik kordonun veya kanalın genişlemesi gibi durumların kasık fıtığına yol açabildiğini de kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Bu fıtık, doğumsal ve sonradan gelişen olmak üzere iki şekilde ortaya çıkabilir. Doğumsal kasık fıtığı, kanalın genişlemesinden kaynaklanır ve iç organların fıtık kesesine doğru hareket etmesine neden olabilir. Bu durumda, fıtık kesesine bağırsaklar veya yağlı dokular girebilir.” şeklinde bilgi verdi.

Ağır egzersizler kasık fıtığına neden oluyor

Sonradan gelişen kasık fıtığının kas tabakasında veya karın duvarındaki zayıflıktan kaynaklandığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Zayıflık, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir; bunlar arasında doğum, kilo fazlalığı, kronik kabızlık, ağır egzersizler, obezite, yaşlanma, sedanter yaşam tarzı ve bazı bağ doku hastalıkları yer alır. Hamilelik dönemi de kasık fıtığı riskini artırabilir. Ayrıca, ağır işlerde ayakta uzun süre kalanlar ve sigara içenlerde de kasık fıtığı riski artabilir. Bu iki tür kasık fıtığı, farklı nedenlerden kaynaklanır ve belirli risk gruplarında daha yaygın olabilir.” diye konuştu.

Kasık fıtığının çok erken başlangıç dönemlerinde bile fark edilemeye bildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, “Özellikle kilolu hastalarda bu durum daha da zor olabilir. Bu durumda, ultrason tetkiki kullanılarak kasık fıtığının tanısı konulabilir.” dedi.

Cerrahi tedavi gerekiyor

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, kasık fıtığının, kasık bölgesindeki bir yırtık veya kanal genişlemesi nedeniyle oluştuğunu ve cerrahi tedavi gerektirdiğini belirterek, “Aksi takdirde, bağırsakların bu alana girmesi ve düğümlenme gibi istenmeyen komplikasyonlarla karşılaşılabilir.” dedi.

Kasık fıtığı oluştuğunda, yaşam kalitesinin etkilenebildiğini de söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, şunları vurguladı:

“Belirtiler arasında bölgede şişlik, zaman zaman kramplar ve hassasiyetler yer alabilir. Ayrıca, bu durum kişinin cinsel hayatını da etkileyebilir; baskı nedeniyle ağrı hissedebilir ve yaşam kalitesi bu belirtilerden dolayı olumsuz etkilenebilir. Kasık fıtığının teşhis edilmesi durumunda, cerrahi tedavi gereklidir. Fıtık boşluğuna bağırsakların girmesi mümkündür; bu durumda bağırsaklar testislere kadar inebilir ve bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Ağrı ve gaz çıkarma problemleri de ortaya çıkabilir. Bağırsakların bu alanda sıkışması durumunda ise ciddi riskler söz konusudur; bu durumda acil cerrahi müdahale gereklidir.

Kronik Kabızlık ve Yaygın Tedavi Yöntemleri

Kabızlığı geçirmek için çoğunlukla başvurulan yöntemler şunlar:

1) Daha fazla su içmek.

2) Beslenmenizdeki lif miktarını artırmak ve süt ürünlerini azaltmak.

3) Daha çok hareket etmek.

4) Müshil, antidepresan ve ağrı kesici kullanmayı bırakmak.

5) Daha iyi uyumak.

6) Stresi azaltmak.

Ya Hiçbiri İşe Yaramazsa

Bilinen bütün tedavi yöntemlerini uyguladıysanız ve doktorlar kronik kabızlık sebebini bulamıyorlarsa psikolojinize bakmanın zamanı gelmiş demektir.

Sindirim sistemimize ikinci beynimiz dendiğini hiç duymuş muydunuz? Bilim insanları bağırsaklarımızdaki bakterilerin beyinle sürekli olarak karşılıklı konuşma halinde olduğunu söylüyorlar; bu da sindirim sistemimizin, psikolojimizin ve vücudumuzdaki birçok rahatsızlığın birbiriyle bağlantılı olmasını açıklıyor.

Psikolojide, bağırsakları ve dışkıyı hayat deneyimlerini sindirme becerimizin birer yansıması olarak görürüz. Bağırsak hareketlerimiz hayatımızı nasıl yaşadığımızın ve kendi kendimizle ve başkalarıyla nasıl bağlantı kurduğumuzun bir göstergesidir. Hayatın tamamı bir alıp verme akışıdır; hayatı alırız, bizim için gereken şeyleri özümleriz ve gerekmeyenleri atarız. Alıp verme dengesi ciddi şekilde bozulduğunda kronik kabızlık ortaya çıkar.

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI