Bugun...İnsanlığın en eski refleksi: Korku ve kaygı!

Tedirginliğin temel kaynağı çözülmemiş sorunlar!

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2024 09:48

İnsanlığın en eski refleksi: Korku ve kaygı!

Korkunun şu an var olan somut tehdit ve tehlike ile ilgili olduğunu dile getiren uzmanlar, büyük bir patlama, doğal afet veya diğer insanların tehdit ve saldırılarına maruz kalan kişilerin o an korku yaşadıklarını söylüyor. Korkunun tamamen ana özgü olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, çözülmemiş sorunların kişinin olağan durumlarda bile tedirgin, endişeli ve kaygılı olmasına yol açtığını kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, kaygı ve korku ile anksiyete arasındaki farkı anlattı.

Korku ve kaygının en eski çağlardan günümüze insanların önemli sorunu

Korku ve kaygının en eski çağlardan günümüze insanların önemli sorunu olduğunu dile getiren Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Hepimiz kendimizi güvende hissetmek isteriz, güvende olamadığımız zamanlar var olamıyoruz ve bu güven hissi de ihtiyaçlar hiyerarşisinde en alt basamakta yer alıyor. Bu da Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinde bulunuyor.” dedi.

Korku şu an var olan somut tehdit ve tehlike ile ilgili

Korkunun şu an var olan somut tehdit ve tehlike ile ilgili olduğunu dile getiren Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, şunları anlattı:

“Örneğin ormanda vahşi bir hayvan ya da büyük bir patlama, doğal afet ve diğer insanların tehdit ve saldırılarına maruz kalan bir kişi, o an korku yaşar. Yani, korku tamamen o ana özgüdür.

Savunma mekanizmasına ne zaman başvurulur?

Kaygı ise, kişinin yaşadığı o anda ve gelecekte nasıl gerçekleşeceği belli olmayan; belki de gerçekleşmesi hiç muhtemel olmayan öznel bir durumla ilgili endişe ve tedirginlik duyma hali olarak tanımlanabilir.

Bireyler kendilerine acı veren durumları inkâr ederler, reddederler, yok sayarlar. İçsel ve dışsal teması keserler ve dolayısıyla savunma mekanizmalarına başvururlar. Bastırılan, bilinç dışına itilen bu durumlar, çözülmemiş sorunlar kişinin olağan durumlarda bile tedirgin, endişeli ve kaygılı olmasına yol açar.”

Kaygının artık başa çıkılamayacak düzeyde kendini göstermesi

Kaygının artık başa çıkılamayacak düzeyde kendini gösterdiğinde kaygı bozuklukları ya da anksiyete bozuklukları adını aldığını da ifade eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Psikopatolojik bir duruma dönüşür. Aslında tedavi gerektiren bir noktaya gelir. Kaygı bozukluklarında aşırı düzeyde ya da sık yaşanan bir kaygı mevcuttur. ‘Kaygı bozuklukları’ başlığı altında ise panik bozukluk, ayrılma kaygısı bozukluğu, seçici konuşmazlık (otizm), özgül fobi, sosyal fobi, agorafobi, yaygın kaygı bozukluğu başlıkları bulunuyor.” dedi.

 

 

 

 

 

Kaygı ve Kaygı Yönetimi Nedir?

Kaygı, işlevsel bir duygudur. İnsanı harekete geçirerek, kendisini korumasını ve hayatta kalmasını sağlar. Ancak kaygı işlevsel olmasını sağlayan düzeyinden fazla ise kişi, panik yaşayabilir. Bu durumda kaygının işlevini yitirdiğini söyleyebiliriz. Bu yitimin beraberinde işlevsel kaygı, yerini gerçekçiliği olmayan düşüncelere ve bu düşüncelere eşlik eden olumsuz duygulara bırakarak kişinin olumsuz davranışlar sergilemesine yol açabilir.

Bir olay ya da duruma dair düşüncelerimiz, duygularımızı şekillendirir. Duygularımız ise potansiyel davranışlarımız üzerinde oldukça etkilidir. Şu unutulmamalıdır ki insanlar, neye odaklanırsa onu bedeninde duyumsamaya başlar. Kaygı ile baş etmek için önce bunu biliyor olmanızda fayda var.

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI