Bugun...Hububat ihracatı, 4 ayda 4 milyar dolar

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, bu yılın ilk 4 ayında 4 milyar dolarlık ihracat yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 18-05-2024 19:22

Hububat ihracatı, 4  ayda 4 milyar dolar

İSTANBUL- Türkiye Gıda İhracatçıları'ndan yapılan açıklamaya göre, ilk çeyrek boyunca ihracatı her ay 1 milyar doları aşan sektör, Ramazan Bayramı dolayısıyla eksik iş günüyle hesaplanan nisanda 884 milyon dolarlık dış satıma imza attı.

Bu dönemde en fazla ihracatın yapıldığı Irak pazarından sağlanan gelir yüzde 15,6 arttı, yüzde 15,2 gerilemeye rağmen ABD ikinci sırada yer aldı. Bisküvi-pasta, buğday unu ile şeker ve şeker mamulleri en fazla ihraç edilen ürünler oldu.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, jeopolitik riskler ve iklim felaketleri gibi pek çok faktörün emtia fiyatlarında istikrarı olumsuz etkilediği son dönemde gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların küresel gıda tedarikçileri için sıkıntı oluşturduğuna işaret etti.

Tiryakioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Örneğin, küresel piyasalarda bir süre çok yüksek fiyattan kakao buluyoruz, biz bunun maliyetlerini satış fiyatlarımıza yansıtmamışken buradaki fiyat artışlarının durulduğu haberlerini alıyoruz. Gıda imalatı ürün tazeliği gereği sonsuz ham madde stoklayabileceğiniz bir alan olmadığından üretimde sürdürülebilirliği sağlayabilmek için bu tip dönemsel maliyetlere katlanmak durumundayız. Bizim için öncelikli bir başka konu da yurt içinde arz güvenliğini sağlamak ve fiyat dalgalanmalarını engellemek. İştigal alanımızdaki hububat ve bakliyat ürünleri içinde küresel fiyatları son dönemde en çok artan ürün yeşil mercimek olmasına rağmen bu alanda Bakanlığımızın ihracat kısıtlamasını uyguluyoruz. Tüm bu etkenlerle son dönemde kar marjlarımız daraldı fakat hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki gelişmelere bağlı olarak yılın ikinci yarısına daha iyimser bakıyoruz."

Hububatta verimliliğin bu hasat döneminde de sürmesini beklediklerini belirten Tiryakioğlu, "Bu yıl Türkiye'de buğday ekim alanının 7,2 milyon hektarın üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl baharda yaşanan olağanüstü yağışlar tekrar etmemiş olsa da artan ekim alanlarının etkisiyle buğday üretimi 20 milyon tonu bulacaktır. Türkiye, tarımı destekleyici politikaların meyvesini topluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tiryakioğlu, gıda alanında en büyük işletmelerin de yer aldığı 13 bine yakın üye firmayı temsil eden 6 ihracatçı birliğinin oluşturduğu "Türkiye Gıda İhracatçıları" markasıyla yılın ilk 3 ayında 4 bölgede tanıtım çalışmaları yaptıklarını ifade etti. (AA)

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI