Bugun...2 milyon haneye yetecek kadar doğalgaz üretiyoruz

2 milyon haneye yetecek kadar doğalgaz üretiyoruz

facebook-paylas
Tarih: 28-05-2024 12:56

2 milyon haneye yetecek  kadar doğalgaz üretiyoruz

İSTANBUL- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin doğalgaz üretiminde yeni seviyesini açıkladı. Üretimin günlük 5 milyon metreküpe ulaştığını söyleyen Bakan Bayraktar, "2 milyon haneye yetecek kadar doğalgaz üretiyoruz." dedi. Bayraktar ayrıca, Temmuz’da Karadeniz'de yeni doğalgaz keşfi olabileceğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Habertürk canlı yayınında günlük doğalgaz üretiminin yeni bir rekora ulaştığını açıkladı.

Doğalgazda rekor kırıldığını açıklayan Bakan Bayraktar, üretimin günlük 5 milyon metreküpe ulaştığını, günlük 2 milyon haneye yetecek düzeyde doğal gaz üretildiğini açıkladı.

Bakan Bayraktar, doğalgazın Türkiye'nin hem ev halkı hem de sanayi için en önemli yakıtlardan biri olduğunu hatırlatırken, köylere ve ulaşılması zor bölgelere de doğalgaz getirilmesinin çevreci enerji üretimi için önemine dikkat çekti.

YENİ DOĞALGAZ KEŞFİ

Bakan Bayraktar, Göktepe-1 ve Göktepe-2'nin olduğu bölgeden temmuz ayında yeni müjdelerin geleceğini de açıkladı. Bayraktar, "Keşifler var, yeni sondajlar yapıyoruz. İnşallah Göktepe-1 ve Göktepe-2'nin olduğu bölgeden bir keşif haberini temmuz ayında milletimize müjde olarak vermeyi düşünüyoruz" dedi. 

Sanayinin ihtiyaçlarını karşılamada ve elektrik üretiminde de doğalgazın kritik bir rol oynadığını belirten Bayraktar, şu açıklamaları yaptı: 

"Elbette sanayimizin ihtiyacı olarak önemli. Bir önemli nokta da elektrik üretiminde kullanıyoruz. Biz doğalgazı büyük oranda ithal ederek kullanıyorduk. Karadeniz'de doğalgaz keşfiyle beraber kendi gazımızı üretir hale geldik.

Bu hafta itibarıyla Sakarya gaz sahasından günde 5 milyon metreküp doğalgaz üretiyoruz. Hane halkımız, meskenlerde kullanılan doğalgaza baktığımızda bugün 20 milyon haneye doğalgaz gidiyor. Bugün 2 milyon haneye yetecek kadar doğalgazı bugün itibariyle üretiyoruz. Bugünkü rakam hane halkının yüzde 10 ihtiyacını karşılıyor. Sanayi ve elektrikte Türkiye'nin 50 milyar metreküp tüketimi var. Üretimimiz erken aşamalarda.

Esas itibarıyla hedefimiz hane halkının tüketimini kendi kaynaklarımızla ilk etapta karşılayabilmek. Şu anda 5 milyon metreküp ulaştığımız rakam. 2025'in ilk çeyreğinde 10 milyon metreküpü hedefliyoruz. 20 milyon eve ulaşmamız için bunu 5 katına çıkarmamız lazım. 2028'e kadar bunu gerçekleştirmek hedefimiz. Evlerimizdeki gazın tamamı bu sahadan karşılanmış olacak." (HABER MERKEZİ)

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TÜRKİYE Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI