Bugun...Beyinde ameliyat gerektiren ciddi sorunlara dikkat !

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz bilgiler verdi.

facebook-paylas
Tarih: 30-04-2024 23:37

Beyinde ameliyat gerektiren ciddi sorunlara dikkat !

Bazı problemler beynin doğru çalışmasını engeller. Bu problemleri düzeltebilmek için beyine ulaşmak gereklidir. Kraniyotomi (Kafatasının cerrahi girişimle açılması) oraya ulaşmamızı sağlar. Aşağıda tartışılan problemler bir kraniyotomi yapılmasına gerek duyulan en sık görülen problemleri ortaya koymaktadır.

Beyin Yaralanması:
Beyin yaralanması başa gelen doğrudan bir patlama ve hatta ani bir darbe ile dahi oluşabilir. Bu beyinde yırtılmaya, kanamaya ve şişmesine neden olabilir. Tedavinin hedefi herhangi bir kanamayı durdurmak ve kafatası içerisindeki basıncı azaltmaktır. Kan ve hasarlı dokular çıkarılabilir.

Beyin Tümörü:
Tümör, anormal hücrelerden oluşmuş bir kitledir. Beyinde büyüyen metastatik tümörler vücudun diğer bölgelerinden yayılan tümörlerden gelen yapılardır. Hedef bunlardan mümkün olan en fazla miktarda çıkarmaktır. Tümöre tipine göre diğer tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekli olabilir.

Anevrizma:
Anevrizma bir arter duvarındaki balon benzeri bir kusurdur. Bu kanın dışarı sızmasına neden olur. Sızan kan beyine hasar verebilir. Hedef hasarı kontrol altına almak ve ileriki kanamaları önlemektir.

Arteriovenöz Malformasyon:
Arteriyövenöz malformasyon (AVM) kan damarlarının anormal bir yumağıdır. Bir AVM beyinin bir bölgesinde normal kan akımını önleyebilir. Aynı zamnda beyin dokusu içerisine kanama riskini de artırmaktadır.Tedavideki hedef AVM içerisinden olan kan akımını önlemek ve akımı normal yola döndürmektir.

Durumunuzun Teşhis Edilmesi
Doktorunuz birtakım muayene ve testler yaparak durumunuza yol açan nedeni bulmaya çalışır. Sonuçlar doktorunuzun probleminizin tam olarak yerini ve boyutunu da anlamasına yardımcı olur.

Op.Dr. Kerem Bıkmaz sözlerine şöyle devam ediyor;

Tıbbi Muayene
Doktorunuz sizin sinir sisteminizin ne kadar iyi çalıştığını aşağıdakileri kontrol ederek öğrenir:
• Görme, işitme, yürüme ve yutkunma kapasiteniz
• Düşünme ve hafıza becerileriniz
• Kas gücünüz, koordinasyonunuz, refleksleriniz ve adımlamanız
• Dokunmayı hissetme ve algılama yetenekleriniz.

Görüntüleme Testleri
Bu testler beynin ve ona kan götüren atardamarların görüntülerini verir. Daha keskin görüntüler için bu testlerle birlikte kontrast maddeler kullanılabilir. Riskler ve komplikasyonlar sizinle konuşulacaktır.

BT (Bilgisayarlı Tomografi)
Bu yöntem x ışınlarını ve bilgisayar kesitlerini birleştiren bir yöntemdir. Siz bir tüp içerisinde kayan bir platform üzerinde yatarsınız.

MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme)
Bu test güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanarak görüntüler oluşturur. Bir tünel içine kayan bir masada yatarsınız.

Cerrahi İçin Hazırlık
Ameliyat zamanınız yaklaştıkça ilerideki sağlık gereksinimlerinizle ilgili düşünceleriniz olabilir. Aynı zamanda kraniyotominiz için kendinizi nasıl hazırlamanız gerekeceği hakkında doktorunuzdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kutu

 

 

 

Beyincik Sarkması Nedir?

“Beyincik sarkması nedir?” sorusu merak edenler için Arnold-Chiari malformasyonu veya Chiari malformasyonu olarak da adlandırılan beyincik sarkması beyin yapısındaki bir anormalliktir şeklinde yanıtlanabilir. Bu durum beyincik olarak adlandırılan beyin bölgesinin bir kısmının beyin tabanındaki açıklık üzerindeki konumunu değiştirerek omurilik kanalına doğru uzanması veya fıtıklaşması ile belirginleşir. Beyincik sarkması çeşitli nörolojik belirtiler ve komplikasyonlara yol açar. Bu hastalık grubu yapısal ve şekilsel bozukluklar sonucunda ortaya çıkar ve beyincik ile beyin sapının farklı bir formda oluşmasını içerir. Bu durumda, 'Tonsilla' adı verilen beyinciğin bölümleri artar ve omurga kanalına doğru kafa boşluğundan fıtıklaşır. Bunun sonucunda ise beyin sapı, üst servikal boyun omuriliği, kafa sinirleri, beyincik gibi önemli nörolojik fonksiyonlar etkilenebilir. Hastalar genellikle orta yaş grubunda belirti gösterir.

Beyincik Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Beyincik sarkması belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı insanlar bu durumu hiç fark etmeyebilir. Görülen genel belirtiler ise şöyledir:

 • Genellikle sürekli ve şiddetli olan baş ağrıları özellikle başın arkasında bulunur ve en belirgin semptom olabilir.
 • Sıklıkla boynun veya üst omurganın üst bölgesinde ağrılar yaşanır.
 • Bazı durumlarda kişilerde baş dönmesi, vertigo ile birlikte koordinasyon ve denge güçlükleri gözlenebilir.
 • Beyincik sarkması çift görme, bulanık görme ya da kontrolsüz göz hareketleri (nistagmus) gibi görme rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Yutma zorluğu, boğulma hissi veya yiyeceklerin boğazda takılması gibi problemlere yol açabilir.
 • Genellikle karıncalanma hissiyle birlikte gelen el ve kollardaki uyuşma ya da güçsüzlük durumu söz konusu olabilir.
 • Bazı hallerde omurga eğrilikleri (skolyoz) meydana gelebilir.
 • Type II gibi daha şiddetli Chiari malformasyon tipleri solunuma yardımcı kasları etkileyebilir ve solunum sorunlarına sebep olabilir.
 • Daha ciddi durumlarda peltek konuşma gibi konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Beyincik Sarkması Neden Olur?

Peki beyincik sarkması neden olur? Beyincik sarkması esasında doğuştan var olan bir durumdur yani doğumda bulunur ve fetüs gelişim sürecinde şekillenir. Bu hastalığın kesin nedeni tam anlamıyla bilinmemekle beraber çeşitli faktörlerin oluşumuna katkı sağladığı düşünülür. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Yapısal Anormallikler: Fetal dönemde beyin ve kafa tasının normalden farklı biçimlenmesi beyincik sarkmasına yol açabilir. Örneğin eğer kafatasının tabanında yer alan boşluk çok küçük ise bu durum beyincik tonsillerinin sıkışmasına ve fıtıkların oluşmasına neden olabilir.
 • Genetik Faktörler: Beyincik sarkmasının aile içinde geçebildiği yönünde kanıtlar mevcuttur. Bu durum genetik bir etkenin rol oynadığını işaret eder.
 • Omurilik ve Beyin Gelişimi: Normal omurilik veya beyin gelişiminin sekteye uğraması beyincik sarkmasının ortaya çıkmasında etkili olabilir.
 • Çevresel Etkiler: Hamilelik esnasında belirli çevresel unsurların veya maruz kalınanların beyincik sarkması oluşumuna etki edebileceği düşünülse de bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI