Bugun...Adalarda 9 gün ücretsiz etkinlikler coşturacak!

4. Sinemada Film Festivali, 9 gün boyunca Büyükada Atatürk Meydanı, Büyükada Taş Mektep ve Heybeliada Pazar Meydanı’nda gerçekleşecek ücretsiz etkinliklerde sinema tutkunlarını ağırlayacak.

facebook-paylas
Tarih: 11-07-2024 15:55

Adalarda 9 gün ücretsiz  etkinlikler coşturacak!

İSTANBUL- Son yılların öne çıkan yapımlarının gösterimlerinin, film ekipleriyle ve önemli sinemacılarla söyleşilerin ve gençlere yönelik atölye çalışmasının yer aldığı renkli programıyla 4. Sinemada Film Festivali başlıyor! Festivalin ilk gününde, 12 Temmuz Cuma akşamı 20.45’te Büyükada Taş Mektep’te yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun, babalarının ölümü sonrası bir araya gelen üç kardeşin hikâyesini anlatan ödüllü filmi “Bildiğin Gibi Değil”in gösterimi ve devamında Saraçoğlu’nun söyleşisi; Heybeliada Pazar Meydanı’nda ise macera dolu animasyon filmi “Ainbo: Amazon’da Büyük Macera”nın gösterimi gerçekleşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı tarafından Film Koop işbirliğiyle düzenlenen 4. Sinemada Film Festivali, 9 gün boyunca Büyükada Atatürk Meydanı, Büyükada Taş Mektep ve Heybeliada Pazar Meydanı’nda gerçekleşecek ücretsiz etkinliklerde sinema tutkunlarını ağırlayacak.

 

Yaz aylarında sinemanın büyüsünü Adalar’a taşıyan “Sinemada”, bu yıl 12-21 Temmuz 2024 tarihlerinde 4. Sinemada Film Festivali adıyla gerçekleşiyor. Her yaştan sinemaseverin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen festival, hem Adalılara hem de ziyaretçilere açıkhavada film izleme keyfi sunuyor.

FİLM GÖSTERİMLERİ ve SÖYLEŞİLER

 

Büyükada Atatürk Meydanı, Büyükada Taş Mektep ve Heybeliada Pazar Meydanı’nda gerçekleşecek 4. Sinemada Film Festivali, hem çocuklar hem de yetişkinler için son yılların öne çıkan yerli ve yabancı yapımların gösterimlerine ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında “Bildiğin Gibi Değil”, “Mucize Aynalar”, “Sanki Her Şey Biraz Felaket”, “Oyuncaklar Firarda”, “80 Günde Devri Âlem”, “Karganın Uykusu”, “Aniden”, “Tavuri”, “Faruk”, “Ainbo: Amazon’da Büyük Macera”, “8x8”, “Cam Perde”, “Öğretmenler Odası”, “İlgi Alanı”, “Rodakis’i Ararken”, “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir”, “Sanatoryum”, “Sararmış Yapraklar”, “Tereddüt” ve “Umudunu Kaybetme” adlı filmler izleyicilerle buluşacak. Yerli yapımların gösterimlerinin ardından gerçekleşecek söyleşilerde ise izleyiciler, film ekibine sorularını yöneltme imkânı bulacaklar.

 

4. Sinemada Film Festivali kapsamında usta yönetmen Yeşim Ustaoğlu ve başarılı oyuncu Mert Fırat bir masterclass düzenlerken, Prof. Dr. Nevzat Kaya da Sefa Öztürk moderatörlüğünde “Topografyalar veya Film ve Mitos” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

GENÇ SİNEMA ATÖLYESİ

 

Yönetmen Hüseyin Karabey’in 18-25 yaş arasındaki gençler için düzenlediği üç günlük atölye çalışması, 16-17-18 Temmuz’da saat 11.00’de Büyükada Taş Mektep’te gerçekleşecek. Gençlerin, seyretmenin ötesine geçerek sinema yapma şansı yakalayacağı atölyede Karabey ilk olarak sinemanın temel ilkelerini anlatacak. Katılımcılar, kurgu, yönetmenlik, senaryo, yapım ve oyunculuk süreçlerine dair teorik dersin ardından kendi yazacakları senaryoları eğitmenlerinin gözetiminde ve ada sınırları içerisinde çekecek, kurgulayacak ve gösterimini yapacaklar. Katılımın 20 kişilik kontenjanla sınırlı olduğu atölye çalışmasına, İBB Kültür sosyal medya hesaplarından duyurulacak link üzerinden başvuru yapılabilir.

 

ÇAY SAATİ SÖYLEŞİLERİ

 

Çay Saati söyleşileri, 16-17-18 Temmuz’da üç gün boyunca sinemacılarla seyircileri saat 18.00’de Büyükada Taş Mektep’te buluşturacak. Yönetmen Hüseyin Karabey, oyuncu Reyhan Özdilek ve yönetmen Vuslat Saraçoğlu’nun konuk olacağı söyleşiler, sinemanın özel anlarına ve anılarına uzanan bir yolculuk sunacak.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Linkedin RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI YUKARI