Bugun...


Tuvana Üçer AYDIN

facebook-paylas
ANADİLİMİZ… 8-4-2048
Tarih: 25-06-2018 17:39:00 Güncelleme: 25-06-2018 17:39:00


 Herkese enfes bir bahar sabahından merhaba!

Geçen hafta oğullarımın yazılı sınav programını incelerken Türkçe dersinde eksiklik fark ettim. Anlaşılan o ki Şubat ayında alınan kararla bu dersin yazılı sayısı iki ye inmiş. Türkçe dilbilgisi ise eskisi kadar ayrıntılı işlenmeyecekmiş. Dilbilgisi öğrenciyi yorar ama çok önemlidir. Türkçe dersi ise anadilimiz olması sebebiyle en iyi şekilde öğretilmesi gereken derstir.

Bana sorarsanız zaten iyi işlenmiyordu ama artık diplomalı-anadilini iyi bilmeyen, okuduğunu anlamayan ve dinlediğini doğru kavrayamayan nesiller yetişecek. Ülkemizde çok sayıda kötü, talihsiz kararlar alınıyor uygulamalar yapılıyor ama anadil konusunda yanlış yapılamaz, yapılmamalıdır.

Neden?

Çünkü dil nasıl düşündüğümüzü etkiler; çünkü kelimelerle düşünürüz. Ne kadar çok kelime bilirsek o kadar çok düşüncemiz var demektir. Dil hayata bakış açımızı yönlendirir. Çok uzun yıllardır MIT Stanford gibi üniversiteler dil ile ilgili araştırmalar yapıyor. Bazı araştırmaların sonucu “Dil kaybolursa kültür de kaybolur.”

Peki ben de soruyorum, kültür kaybolursa, bir ulus kültürünü kaybederse neler olur? Türkiye Cumhuriyeti sömürge değildir. Yıllardır bize dayatılan tüm okullarda ısrarla öğretilmeye çalışılan yabancı diller başta İngilizce olmak üzere, bir sömürge mantığıdır. İkinci bir dil bireyin işine yarayacaksa öğrenilmelidir. Sömürge mantığıdır. Aslolan anadilimizin tüm çocuklarımıza en iyi şekilde öğretilmesi gerçeğidir. Böylece hem kültürümüzü devam ettirebilir hem de ulus olarak kalabiliriz.

Türkçe den uzaklaşmak ulusal kimliğimize vurulacak uzun vadede en büyük darbedir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi umuduyla…

 Esen kalınBu yazı 2676 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI