Bugun...


Nazım GÜVENÇ

facebook-paylas
AFRİN HAREKÂTINA EVET ama YETMEZ!( 2 ) 7-7-2018
Tarih: 07-07-2018 17:03:00 Güncelleme: 07-07-2018 17:03:00


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17:00’deAfrin’e yönelik başlayan “Zeytin Dalı Harekâtı”, kanaatimce, tam da “Ulusal Savunma: Sınırın Neresinde Başlamalıdır?” sorusunu tartışmakta hem bir vesile, hem de çok somut bir örnek oluşturmaktadır. Dahası: bu sorudan hareketle AfrinHarekâtı’nın değerlendirmesini yapmamız ve çapını konu etmemizinde daha nesnel bir zemin bulmuş olduğu kanısındayım. 

Elbette AfrinHarekâtı’nıaskerî boyutta / işin “teknik” yanıyla masaya yatıracak değiliz; esas olarak jeo-stratejik ve politik düzlemde çözümleyeceğiz.

 

Belirtmek gerekir mi: Afrin bölgesi Türkiye - Suriye sınırında öncelikle askerî düzlemde bir önem taşımaktadır. Çünkü “daha büyük resim” ölçeğinde Afrin Hatay’ın doğusunda ve Suriye toprakları içinde Akdeniz’e doğru giden yolda bir “sıçrama tahtası” işlevi de görecek bir özelliğe sahiptir. Bir başka deyişle, Suriye’ nin boyunu / gücünü aşan fakat Irak’ın kuzeyinde başlayarak PKK terör örgütü üzerinden ve Suriye topraklarında PYD / YPG adıyla paylaşılan örgütlerin taşeron olarak kullanıldığı bir “Kürt Koridoru” açma projesinin önemli bir “ayağı”dır.  Büyük Hedef: Koridor’un kuzeyini Anadolu’dan; güneyini de Irak ve Suriye’den kopartılacak bir hat üzerinde kukla / yapay bir Kürt Devleti kurdurmak; aynı süreçte Türkiye’yi küçültmek, zayıf düşürmek; keza Irak ve Suriye devletlerini de bölmek, parçalamaktır. Böylece bölgenin başta petrol ve doğal gaz olmak üzere “stratejik” değer taşıyan yer altı zenginliklerine hükmetmeyi ABD tekeline geçirmiş; diğer yandan da bölünüp parçalanan iki “militan “ Arap devletinin tehdidinden kurtulmuş olacak İsrail’i rahatlatmak diye özetlenebilecek bir büyük jeo-stratejik “zafer” kazanılmış olacaktır.

Bu “tablo” aslında asıl Büyük Resim’in önemli bir parçasıdır! Zira asıl Büyük Resim İsrail’in de, bölgedeki Arap ülkelerinin de çapını / gücünü aşan bir boyuttadır.  Kısaca şöyle:

21. Yy.’ın ilk çeyreği (2025’e dek) veya ilk yarısında (2050’ye dek) İnsanlığın / Dünyanın önündeki en büyük tehdit / tehlike (iklim bozulması vb. değil) kuzey-batı yarımkürede Akdeniz merkezli savaş; güney doğu yarımküre’de Pasifik Okyanusu merkezli savaştır. Ya o zamana dek yeni bir Dünya Savaşı (Soğuk Savaşı az kan dökülmüş bir 3. Dünya Savaş sayarsak; bir 4. Dünya Savaşı) çıkacak ya da bu savaşın bir numaralı hazırlayıcısı olan ABD: kapitalizmin iflası sayesinde çökecek ve bir umut Savaş tetikleyecek gücü bile bulamayacaktır.

Kehanette bulunmak çabasında değilim! Büyük falcılara da danışmadım. Sadece:

Dünya / Devletler: jeo-politik / jeo-stratejik ve ekonomi-politik boyutlarda ne yönde gidiyor,

Uzun erimli hâl ve gidiş nasıl, nereye?

sorularını masaya yatırdım; akıl erdirmeye çalıştım.

Bu yazıda anca sadece Akdeniz merkezli ve küçük çapta, yani Türkiye’nin giriştiği Afrin Harekâtı çerçevesinde ve Türkiye’yle sınırlı çerçevede birkaç nokta üzerinde duracağım.

 

“Son dakikada” yaptık!

Önce güzel haber:  Bu harekâta girişmekle çok doğru bir jeo-stratejik hamle yaptık. Bu satırları yazdığım sırada dördüncü günde akşamüstündeyiz ve askerî açıdan başarıyla devam ediyoruz. Normal. Başta ABD olmak üzere Batı dünyası şaşkın; rahatsız; çaresiz; Ankara’yı yatıştırmaya, dizginlemeye çalışıyor çünkü hem karşı koyamayacağının farkında; hem de ipleri kopartmak istemiyor! Zaten ne de olsa “müttefik”iz!

Evet, kâğıt üzerinde müttefikiz – resmen değilse de fiilen ıskartaya çıkmış NATO’da üyeyiz! SSCB ayakta / hayatta iken aslında fiilen “ileri karakol” işlevi gördürülse de en azından “düşman” gözüyle görülmüyorduk. Zaten iç siyasette az /çok yönlendiriyorduk. O devir (= NATO’nun ön safta olduğu, önemli, güçlü bir rol oynadığı devir ve koşullar) geride kaldı / geçmişte kaldı. Şimdilerde, 21. Yy.’daYeni İpek Yolu koşullarında çok farklı bir jeo-politik dünya var. Birkaç cümleyle ve kısmen özetlersek: 

a)     Türkiye henüz resmen değil ama fiilen hasım gözle görülüyor

b)    Fakat resmen de gözden çıkartamıyorlar;

c)     PKK taşeronluğunda kurdurulmaya çalışılan “Kürt Koridoru”nun öncelikli işlevi Türkiye’yi bölmek, küçültmek, parçalamak, vs. Irak ve Suriye’nin ne olacağı ABD’nin ve Almanya ile kuyruklarının gözünde çok da önemli değil.

d)    İngiltere ile ABD arasında soğuk savaş, sıcak rekabet, az / çok çatışma var.

Uzatmayalım. Tablo yukarıdan 360 derece bakınca; ufkun ötesini de görmeye odaklanılınca çok kısaca bu.

 

Türkiye’ninAfrin hamlesi ve İran

Yine çok öz olarak yorumlayınca diyebiliriz ki: 

Türkiye çok yerinde, çok haklı ve başarılı bir hamleye girişti. Yalnız Afrin’lesınırlı kalırsa yeterli verimalamayız. Tersine gözü açılan ABD başta olmak üzere birçok emperyalist devlet kendi arasında ve Türkiye’ye karşı bir ittifak kurmak için ciddi bir pazarlığa girişirler. İran’a el uzatırlar. Bunu hemen öngören Tahran (diplomatlıkta Orta Doğu’nun İngiltere’sidir) AfrinHarekâtı’na karşı olumsuz sözler seslendirmekte bu yüzden gecikmedi!

Şundan hiç kuşkumuz olmasın:  Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden geçip Akdeniz’e ulaşması öngörülen “Kürt Koridoru”nun asıl hedefi Türkiye’nin güneyini de (Hatay dâhil) içermektedir. Tasarı ve tasarım budur.

Türkiye’nin Afrin’de yaptığı hamle: doğrudur ama yetmez!

Bundan sonra hedef: Kandil olmalıdır. 

Zaman yitirmeden. Emperyalistlere toparlanmak, saflarını sıkıştırmak ve genişletmek zamanı bırakmadan bu kez Irak’ın kuzeyine yürümek ve Kandil’i havadan, karadan vurarak PKK’nın merkez yuvasını yok etmek tek çaredir.

Bunda gecikmek, bunu ertelemek / daha elverişli bir zamana bırakmak vs. çok ağır bir hata olur.

İngiltere ve Rusya’nın bizimle saf tutmaları olasılığı daha yüksektir.

 

Doğru bir hamle yaptık.

Yarı yolda bırakmayalım.

Afrin’le başladık, Kandil’le bitirelim.

PKK’nın mumunu da, kandilini de söndürelim.  □

 Bu yazı 1669 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI