Bugun...


Bekir BİRİNCİOĞLU

facebook-paylas
İDRAK ETMEK... 5-2-2019
Tarih: 05-02-2019 10:40:00 Güncelleme: 05-02-2019 10:40:00


Düşündüğümüz, söylemek istediğimiz, söylediğimizi sandığımız, söylediğimiz, karşımızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı, anladığı arasında farklar vardır.

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlamaması için idrak kabiliyeti olması gerekmektedir... Şimdi; biz halk olarak her anlatılana, söylenene efsunlaşmış gibi gözü kapalı inanan bir toplum olduk, öyle olmamız istendi de mi bizler de halk olarak uyduk imama hesabı kapıldık bahtımızın rüzgarına sürüklenip gidiyoruz her zaman olduğu gibi.

Konuyu fazla uzatmadan şöyle üstün körü geçiştireceğim sizler de okuduğunuzda neyi anlatmak istediğimi idrak edeceksiniz. Biz ülke olarak ne batılı olabildik ne de doğulu, ortalarda sıkışıp kaldık. 1950'lere kadar geliştik sonra az gelişmişlere katıldık. Çünkü hep seçilenlerin Ortadoğulu zihniyeti ile yönetildik. Son 17 yıldır da gelişmiş!! Ortadoğu zihniyeti ile yönetiliyoruz. Ortadoğuluların beyninin %80'i din ile kaplı olduğu için bilimsel olarak gelişemiyor her şeyi idrak edemediğimizden şeytan taşlamaktan öteye gidemiyoruz...

Kısaca az gelişmiş ülkeleri yönetenler idrak edemediklerinden dolayı gelişmemiş, gelişmeyi engellemiş, çağsal, bilimsel ve teknolojik yolları amiyane tabirle idrar yolları tıkanmasına çevirmişlerdir.

Paul Brunton'un bu güzel anekdotun da şöyle izah etmiş; Çömez yakınıyormuş: - Bize öyküler anlatıyorsun ama anlamlarını açmıyorsun.

Ustası yanıt vermiş:

- Biri sana meyveyi çiğneyerek ikram etse hoşuna gider miydi?

Tabi ki kimsenin hoşuna gitmez neden çiğnenmiş meyvayı yiyeyim ama yiyoruz, yediriyorlar anlamıyoruz, aslında anlıyoruz da dediğim gibi efsunlandık galiba neyin ne olduğunu idrak edemiyoruz.

Uzun lafın kısacası bende diyorum ki; Anlatanların bile kendi anlattıklarını anlamadıklarını, anlamış olduklarını sanan ya da anlamış görünenlerin çoğu, anlamamış ya da anlamamış olduklarını idrak edemeyenlerdir...

Şunu da unutmayın "kadı anlatışa göre fetva verir" yani; "haksız kişi, olayı kendisini haklı gibi göstererek anlatırsa dinleyen ona hak verir."

Hah işte o konumdayız....Bu yazı 2619 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI