Bugun...



Dünyanın 4. büyük termal suyu Ridos’ta!

Rize’nin şirinliği, İkizdere’nin eşsiz doğa örtüsü, Dağlarımızın ihtişamı, Ormanlarımızın heybeti ve Suyumuzun berraklığının bir sentezi olarak RİDOS doğmuştur.

facebook-paylas
Tarih: 29-11-2019 17:10

Dünyanın 4. büyük  termal suyu Ridos’ta!

RÖPORTAJ- LEYLA LİMAN ORUÇ

---------------------------------------

Dünya’da en çok mineral içeren değerlere sahip termal suyun bulunduğu Ridos Otel’inde, otel genel müdürü Şükrü Oruç ile bugün bölgeyi ve bu termal suyu söyleştik.

Burası Karadeniz bölgesinin en büyük kaplıcası. Çünkü burada ülkemizin en kaliteli jeotermal kaynağını modern mimarisiyle ‘Cennet Vadi’nin atmosferinde Konforu ve samimiyeti yaşatan bir yer;

Karadeniz Bölgesinin en büyük termal tesisi olma özelliğini halen elinde bulunduran Ridos Thermal Otelin genel müdürü Şükrü Oruç’a soruyoruz o da anlatıyor;

Açıklama: C:\Users\PC\Desktop\KUCUK KULLANILABòLòR.jpg “Bulunmuş olduğu coğrafyadaki tüm güzelliklerin baş harflerinden oluşmuştur. Kısacası Rize’nin şirinliği, İkizdere’nin eşsiz doğa örtüsü, Dağlarımızın ihtişamı, Ormanlarımızın heybeti ve Suyumuzun berraklığının bir sentezi olarak RİDOS doğmuştur.

Sağlık Bakanlığı Kaplıcalar Yönetmeliği kapsamında belgeli olan Ridos Thermal hotel tesislerinde Bulunan 260 metre derinlikteki thermal kuyulardan çıkan 1litre/4542 mineralizasyona sahip florürlü, Termomineralli thermal su romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, nörolojik rahatsızlıklarda, stres bozukluklarında, spor yaralanmalarında ve kadın hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Cilt üzerinde çeşitli rahatsızlıkların (egzama, akne, nörodermatit, kronik rezidüel ürtiker, bazı sedef türleri) tedavisinde ve cilt üzerinde olumlu, gençleştirici, kırışık giderici etkisi de bulunmaktadır.”

DÜNYANIN 4.

TERMAL SUYU

Dünyanın 4. Büyük termal suyuna sahip olduklarını anlatan Şükrü Oruç, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dünya’da en çok mineral içeren değerlere sahip termal suyun Ridos Otel bünyesinde olması sebebiyle ziyaretçilerimiz büyük ilgi göstermektedir. Çünkü içerisinde 1 litre/4542 mineralizasyona sahip termal su, birçok ağrılara iyi geliyor ve artık doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor. Dünyada bu değerlere yakın 4 tane termal su kaynağı var ve birisi Ridos otel bünyesinde.

Ridos Otel’in bulunduğu bölge yerli ve yabancı turistler tarafından doğayla iç içe olduğu için en çok tercih edilme sebepleri arasında. Rize’nin en güzel ilçelerinden biri olan İkizdere’nin doğal güzellikleri ve otelimizin tamda bu doğa harikası bölge içerisine konuşlandırılması ziyaretçilerimizi oldukça etkiliyor. Otelimize gelen ziyaretçilerimiz burada doğa yürüyüşleri yapıp bir sürü fotoğraflar çekiyor.”

SUYUN HİKAYESİ

Bölgede bulunan bu termal suyunun bir de hikayesi varmış. Oruç onu da şöyle anlatıyor;

“Burada bulunan suyun hikayesi yaklaşık 700-800 yıl öncesine dayanmaktadır. Rivayete göre; Cimil vadisinde yaşayan Sirvat adındaki genç kız, hayvanlarını otlatmak için vadiye geldiğinde yüzündeki ve vücudundaki çeşitli yaralar nedeni ile arkadaşları onunla alay eder, hatta yanına yaklaşmak istemezlermiş. Bu durumu gururuna yediremeyen Sirvat, günün birinde gizlice köyünden ayrılıp Cimil Deresi ‘ni takip ederek aşağılara, şu anki İkizdere‘ ye doğru yola çıkar. Bir hayli yol aldıktan sonra yorulur, dinlenecek bir yer ararken kayaların arasından çıkan buhar gözüne takılır. Suyun küçük bir gölet oluşturduğunu görür. Yorgun olan Sirvat, suda yıkanıp orada dinlenmeye karar verir. Suda yıkandıktan sonra hemen yanındaki çalılıkların arasında uyur. Birkaç saat uyuduktan sonra Sirvat, kendisini daha dinç hisseder. Orada mola verip birkaç gün suda yıkandıktan sonra cildindeki yaraların yavaş yavaş yok olduğunu görür. Çevredeki meyve ağaçlarıyla karnını doyurur ve yaraları iyileşinceye kadar. Köyüne vardığında herkes şaşkınlıkla Sirvat ‘a bakar. Ailesiyle kucaklaştıktan sonra olanları anlatır. O gün bugündür bölge halkı bu suda belirli dönemlerde yıkanır.”

YILIN 12 AYI

FAALİYETTE

Tesisin yılın 12 ayı hizmet verdiğini ifade eden otel genel müdürü Şükrü Oruç, sözlerini şöyle bitirdi;

“Tesisimiz dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen konuklar için yılın 12 ayı hizmet vermektedir. Doğasının sahip olduğu temiz oksijeni ve iklimi sayesinde burada dinlenme fırsatı bulanlar, hem jeotermal suyun faydalarından istifade etmekte, hem de iklim koşullarının sağlamış olduğu temiz havayı ciğerlerine doldurmaktadır. Ülkemizin en kaliteli jeotermal kaynağını modern mimarisiyle sizlere ‘Cennet Vadi’nin atmosferinde Konforu ve samimiyeti yaşatan; • RİZE • İKİZDERE • DAĞ • ORMAN • SU Bulunmuş olduğu coğrafyadaki tüm güzelliklerin baş harflerinden oluşmuştur. Kısacası Rize’nin şirinliği, İkizdere’nin eşsiz doğa örtüsü, Dağlarımızın ihtişamı, Ormanlarımızın heybeti ve Suyumuzun berraklığı nın bir sentezi olarak RİDOS doğmuştur. Sağlık Bakanlığı Kaplıcalar Yönetmeliği kapsamında belgeli olan Ridos Thermal hotel &Spa tesislerinde Bulunan 260 metre derinlikteki thermal kuyulardan çıkan 1litre/4542 mineralizasyona sahip florürlü, Termomineralli termal su romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, nörolojik rahatsızlıklarda, stres bozukluklarında, spor yaralanmalarında ve kadın hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Cilt üzerinde çeşitli rahatsızlıkların (egzama, akne, nörodermatit, kronik rezidüel ürtiker, bazı sedef türleri) tedavisinde ve cilt üzerinde olumlu, gençleştirici, kırışık giderici etkisi de bulunmaktadır.”







Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YUKARI YUKARI